Faculty and Staff

Filter by Group

  • All
  • 8th Grade
  • Electives
  • 11th Grade
  • English
  • ESE
  • ESOL
  • High School
  • Math
  • Middle School
  • Office & Support Staff
  • Paraprofessionals
  • PE
  • Reading
  • Resource Teachers
  • Science
  • 7th Grade
  • 6th Grade
  • Social Studies
  • 12th Grade
NameGroupsJob TitleEmail
Irines AcostaElectives, High School, Middle School
Spanish Teacher
Eliana AlbertHigh School, Reading
Teacher
Evelyn Alvardo-PaganElectives
Art & Computer Tech Teacher
David AndrewsMiddle School, Reading
Teacher
Jennifer AntleyMiddle School, 7th Grade, 6th Grade, Social Studies
Teacher
Tammy ArdResource Teachers
Reading Coach
Christopher BallanceElectives, High School
World History Teacher
Cyndi BarnhorstMiddle School, Reading
Teacher
Guadalupe BautistaElectives, Middle School
Business Applications Teacher
Alex BelliveauHigh School, Middle School
Band Teacher
Shannon BentonMiddle School, PE
Teacher
Samuel BillanteHigh School, Social Studies
Economics, World History, Government, & Psychology Teacher
Dave BlackmonESE, High School
IND Teacher
Karen BolinMiddle School, PE
HOPE/PE Teacher
Elliot BrantleyElectives, High School
Agriculture Teacher
Julie BrantleyElectives
Culinary Arts/Nutrition/Food Prep Teacher
Christina BrownMiddle School, Reading
Teacher
Perry BrownMiddle School, 6th Grade, Social Studies
Teacher
Tiffany BryantParaprofessionals
Paraprofessional
Aracelys Diaz BurgosElectives, Middle School
Spanish Teacher
Luis BurgosESOL, Middle School
ESOL Teacher
Courtney CapersParaprofessionals
Paraprofessional/REAL Academy
Rebekah CarrizalesOffice & Support Staff
Head Custodian
Donna CarterParaprofessionals
Paraprofessional/Media Center
Jonathan CarterElectives, High School, Middle School
Chorus Teacher
Jennifer ClementsEnglish, High School
English I/Yearbook
Christopher ClouseHigh School, Reading
Teacher
Karrie CothronResource Teachers
Cafeteria Manager
Abigail CranorParaprofessionals
Paraprofessional
Robin DavissonResource Teachers
Testing Coordinator
Nancy DeMarcoResource Teachers
Success Coach & Title I
Amy DukeEnglish, High School
Teacher
Suzanne DukeMiddle School, Reading
Teacher
Nina DyerElectives, High School, Middle School
Fashion/Career Discovery
Cynthia EarlyParaprofessionals
Paraprofessional
Dean Emery8th Grade, 7th Grade, Social Studies
Teacher
Kathryn FloodScience, 7th Grade
Teacher
Amy FreezeEnglish, High School
Teacher
Beth GarrettESE, Middle School
Teacher
Joan GreeneOffice & Support Staff
School Nurse
Brian GripElectives, Middle School
Tech/Robotics Teacher
Pamela HaddenHigh School, Math
Alg 2/MCR/Financial Alg Teacher
Cathy HammelMiddle School, Science, 6th Grade
Teacher
Betty HarrellESE, Middle School
IND Teacher
Tammy HayesEnglish, Middle School, 7th Grade, 6th Grade
Teacher
Christine HearnMath, Middle School
Teacher
Susan HensonOffice & Support Staff
School Nurse/IND
Annette HicksResource Teachers
Media Specialist
Buddy HicksMath, Middle School, 6th Grade
Teacher
Mark HolmesElectives, High School
Robotics/Materials & Processing/Graphic Design
Laurie HortertOffice & Support Staff
Terminal Operator
Jessica JakobyElectives, High School
Art/Ceramics Teacher
Herbert JohnsonResource Teachers
Network Manager
Sandra KincaidHigh School, Math
Pre-Calculus & Calculus Teacher
Holly KirbyOffice & Support Staff
Secretary
Janet KirklandHigh School, 9th Grade, Office & Support Staff, 10th Grade
Guidance
Charles LovelessParaprofessionals
Athletic Director
Patricia MacriElectives, English, High School
English & Acting Teacher
Victoria MalangaEnglish, Middle School, 6th Grade
Teacher
Heather MartinMath, Middle School, 7th Grade, 6th Grade
Teacher
Sean McCrawHigh School, Middle School, PE
Teacher
Rod McDowellHigh School, Middle School, Social Studies
Teacher
Becky MendesHigh School, Middle School, PE
Teacher
Blanca MontalvoHigh School, Science
Environmental/Physical Science Teacher
Julie MulderElectives, High School
US History, Human Geography, Dual Enrollment, & College Success Teacher
Donna NicholsonHigh School, Math
Algebra Teacher
Rachel NicholsonHigh School, Science
Biology, Environmental Science, and Anatomy/Physiology Teacher
Catherine OgburnElectives, Middle School
Agriculture Teacher
Blaine ParketonHigh School, Science
Biology Teacher
Dennis PerronParaprofessionals
Paraprofessional
Valorie PerronMiddle School, Office & Support Staff
Guidance
Dawn PerryESE, Middle School
ESE Teacher
Ernie PittmanElectives, High School, Middle School
ITV Teacher
Elmer PolkESE
Support Facilitator
Laura QuinonesESOL, Middle School
Paraprofessional
Jennifer ReglingESE
ESE Facilitator
Tammy Rhoden8th Grade, Math, Middle School, 7th Grade
Teacher
Angela RudyHigh School, Science
Chemistry/Physical Science Teacher
Tina ScaliParaprofessionals
Paraprofessional/REAL Academy
Jay ScharffHigh School, Math
HS Math, Algebra, & Geometry Teacher
Nyamekyer Seaser8th Grade, English, Middle School
Teacher
Arlette Shulze-Lock8th Grade, Middle School, Science
Teacher
Ginger SpenceOffice & Support Staff
Executive Secretary
Karen SpurlockHigh School, Math
Geometry
Ila ThompsonESE, High School, Middle School
ESE Teacher
Jennifer ThompsonOffice & Support Staff
Secretary
Rebecca TitusParaprofessionals
Paraprofessional
Laura ValdezOffice & Support Staff
Guidance/Attendance Secretary
Quanetta VeitElectives, High School, Middle School
Orchestra Teacher
Pamela WarrenESE, High School, Middle School
Support Facilitator
Sara WebbParaprofessionals
Computer Lab Paraprofessional
Arthur White8th Grade, Middle School, Science, 7th Grade, 6th Grade
Teacher
Catherine WhitesideMiddle School, Reading
Teacher
Catherine WoodwardHigh School, Reading
Reading Teacher
George Wrye8th Grade, High School, Math, Middle School
Teacher
Anne Youtsler11th Grade, High School, Office & Support Staff, 12th Grade
Guidance